ضمیر ناخودآگاه

انواع ضمیر ذهن

ذهن انسان دو بخش دارد. خودآگاه و  ناخودآگاه
ضمیرخودآگاه بسیار محدوده و قدرتش در مقایسه با ضمیر خودآگاه مثل یک پردازنده کوچک دربرابر یک ابر کامپیوتر است، که این ابر کامپیوتر به جهان هستی وصل است و همه ی باورهای در این قسمت که حدود ۹۲ درصد ذهن را تشکیل میدهد قرار دارد و ارتعاشات و فرکانسهای شما از این قسمت به جهان هستی ارسال می شود.

 

ضمیرخودآگاه بخشی است که با هر چیزی که در حوزه هوشیاری ما باشد، سروکار دارد اما ضمیرناخودآگاه تمام تجارب، عقاید، خاطرات، مهارتها و تمام شرایطی که با آن مواجهه شدید و تمام تصاویری که تا بحال دیده اید را ذخیره کرده است. به عقیده فروید ،محتوای اکثر اینها را چیزهای ناخوشایند، پذیرفته نشده و احساسات دردناک تشکیل میدهد. روانشناسان معتقدند که تمام این تجربه های ذخیره شده، بر رفتار و شخصیت کنونی ما اثر میگذارند.

وقتی به ضمیر ناخودآگاه فکر می کنید، بهتر است ذهن را با یک کوه یخی مقایسه کنید.تنها قسمت کوچکی از کوه یخی در بالای آب قابلرویت است که خودآگاه می باشد.اما چیزی که شما نمیتوانید از سطح آن ببینید بخش عمده کوه یخی است که زیر آب فرورفته است. چیزهایی که ما به آن هوشیار هستیم ، تنها نوک کوه یخ هستند و حجم بسیار عظیمی از اطلاعات که خارج از آ گاهی ما وجود دارد، در زیر سطح قرار دارد.

منطق ضمیر ناخودآگاه

ضمیر ناخودآگاه منطق ندارد و به ورود حسی استناد می کند. بنابراین، به واقعیت و تصور یکسان واکنش نشان میدهد. برای مثال، وقتی خواب پرت شدن از ساختمان را می بینید بدنتان همان واکنشی را نشان میدهد که اگر در واقعیت این اتفاق برای شما بیفتد نشان میدهد. بدن شما عرق می کند، ضربان قلبتان بالا میرود و … پس نکته خیلی مهم این است که ضمیر ناخودآ گاه تفاوتی بین واقعیت و خیال قائل نمی شود.

ضمیر خودگاه و ناخودگاه

ضمیر ناخودآگاه مسئول بروز اتوماتیک احساسات وعواطفی است که شما ناگهان در مواجهه با شرایطی جدید، تجربه میکنید.از طرف دیگر ضمیر خودآگاه مسئول منطق،حساب و کتاب و تمام اعمالی است که شما در هنگام هوشیاری انجام میدهید.

به عنوان مثال قبل از اینکه خط قبل را بخوانید ، تنفس شما داشت توسط ضمیر ناخودآگاهتان کنترل میشد. حالا از شما میخواهم سعی کنید که تنفس خود را برای یک دقیقه کنترل نمایید. البته که میتوانید این کار را انجام دهید. در این یک دقیقه، این ضمیرخودآگاه بود که داشت تنفستان را کنترل میکرد. اما وقتی بر تنفس خود تمرکز نکنید و آگاه نباشید، دوباره ضمیر ناخودآگاه بر این عمل غلبه میکند.

برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه

از طریق تکنیک هایی که در مقالات بعدی سایت انجمن متافیزیک ایران قرار میگیرد می توانید براحتی ضمیر ناخودآگاه را برنامه ریزی کرده و عادات بد خود را ترک کنید و یا تغییرات مثبت بزرگی در زندگی خود ایجاد کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top