سیدهی چیست؟

سیدهی چیست؟ (Siddhi)

واژه‌ای‌ است سانسکریت که در ترجمه‌ی تحت‌اللفظی به معنای «کمال»، «موفقیت» یا «دست‌آورد» می‌تواند باشد. در واقع قدرت های روانی(کینزی) هستند و درون هر روحی وجود دارند؛ یعنی این‌طور نیست که چیزی به ما اضافه شود و آن‌ها فقط شکوفا می‌شوند.

در کتاب یوگا سوترا اثر حکیم بزرگ پاتانجلی که اوّلین اثر کهن و تاریخی به‌جای مانده درباره‌ی مراحل کامل یوگا و رازهای پنهان آن است، در حجم قابل توجهی درباره رازهای پنهان سیدهی و نحوه‌ی رسیدن به قدرت‌های مافوق‌الطبیعه اشاره شده است.

وقتی انرژی و پرانا در درون کنترل می‌شود، ذهن در اختیار و کنترل فرد قرار می‌گیرد و شخص قادر می‌شود نقاط چاکراها را فعال‌تر سازد. آنگاه ظهور و بروز قدرت های غیر متعارف فرا می‌رسد.

در یوگا سوترا این قدرت‌ها متفاوت و گوناگون می‌باشند، برخی حتی بیش از ۷۰ قدرت یا سیدهی را نام برده‌اند ولی اساتید یوگا بعضی را به بعضی دیگر ترجیح می‌دهند.

از جمله سیدهی‌ها؛ پرواز جسم، خواندن فکر دیگران، شفابخشی، بر آوردن آرزوها، از روی آب عبور کردن، غیب شدن، روشن بینی، قدرت پیش‌گویی، ارتباط با موجودات دیگر، فهم زبان حیوانات، سحر و نفوذ کلام و …

در همه‌ی متون یوگایی و حتی ادبیات ایران زمین، از ظاهر نمودن این قدرت‌ها، شاگردان باز داشته شده‌اند.

این‌که در یک شخص چه قدرتی فعال می‌شود بستگی به استعداد و نوع تمرین و ممارست او دارد. اما حتماً لازم است این‌گونه تمرینات در صورت وجود سلامت بدن و روان انجام شود، آن‌هم با هدف کامل کردن شناخت و مراحل معنوی.

نکته‌ی قابل ذکر این است که برخی‌ها ممکن است قدرت شفا بخشی پیدا کنند و به کمک دست‌ها و فکر خود انرژی پرانیک را به دیگران منتقل کنند ولی این عمل بعد از مدتی ممکن است برایشان خطرناک باشد و نیروی خود را از دست بدهند. در این مورد خیلی باید دقت کرد و از تجربه‌ی کافی برخوردار بود.

سیدهی‌ها یا کرامات و یا به عبارتی قدرت‌های روحی، به دو بخش عمده تقسیم می‌شوند:
١- سیدهی آگاهی مثل: توانایی‌های فهم و درک، روشن‌بینی، اشراق و الهام .
٢- سیدهی قدرت مثل: توانایی‌های فهم و درک، روشن‌بینی، اشراق و الهام .

درباره‌ی روش‌های رسیدن به سیدهی‌ها یا طلوع سیدهی‌ها به زودی صحبت خواهیم کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top